Patronat Honorowy
Ministerstwo Skarbu Państwa jest organem administracji publicznej. Misją Ministerstwa Skarbu Państwa jest:
– kontynuacja transformacji gospodarczej Polski poprzez wzmacnianie polskiego rynku kapitałowego i zwiększanie konkurencyjności polskiej gospodarki,
– wzmacnianie bezpieczeństwa energetycznego i paliwowego kraju,
– efektywny i aktywny nadzór nad majątkiem Skarbu Państwa, który będzie dbał o zwrot z kapitału oraz kreował wartość dla wszystkich akcjonariuszy/ udziałowców.
Ministrem Skarbu Państwa jest Włodzimierz Karpiński.
Patronat Merytoryczny
Polska Izba Przemysłu Chemicznego powstała w styczniu 2001 r. z połączenia dwóch organizacji: Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego utworzonej w 1988 r. oraz Związku Pracodawców Przemysłu Chemicznego w Polsce powołanego do życia w 1994 r.
Do niewątpliwych osiągnięć należy zainicjowanie wdrażania w Polsce ogólnoświatowego proekologicznego programu Responsible Care (w Polsce pod nazwą „Odpowiedzialność i Troska”) i podpisanie Karty Światowej (Global Charter) Programu RC. Istotę tego Programu stanowi dobrowolne zobowiązanie przedsiębiorstw do stałej poprawy działalności w zakresie bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i środowiska. Firmom przystępującym do OiT przyznawane jest prawo do posługiwania się logo Programu, znak ten jest łatwo rozpoznawalny, zwłaszcza w krajach EU, gdzie stanowi swoistą rękojmię działania zgodnie z ogólnie akceptowanymi zasadami w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa, np. poprzez wdrażanie Kodeksu Bezpieczeństwa (Security Code) opracowanego przez CEFIC.
W grudniu 2000 r. staraniem Izby utworzony został System SPOT stanowiący element międzynarodowego Programu ICE (International Chemical Environment). Celem Programu jest minimalizacja skutków awarii podczas transportu substancji niebezpiecznych poprzez dostarczanie niezbędnych informacji, wysyłanie ekspertów na miejsce wypadku, interwencję specjalistów oraz użycie niezbędnych środków. Centrum koordynacyjne Systemu znajduje się w PKN Orlen S.A.
PIPC prowadzi szeroką działalność lobbingową na rzecz przemysłu chemicznego oraz popiera inicjatywy i programy rozwojowe tej branży w Polsce. Zajmuje się również opiniowaniem szeregu aktów prawnych związanych m.in. z harmonizacją prawa polskiego z przepisami UE.
Obecna działalność Izby koncentruje się na takich zagadnieniach jak: liberalizacja rynku energii, wydajność energetyczna, przepisy prane dotyczące energii i gazu, energia odnawialna, Seveso, ETS, BREF’, ochrona środowiska, podatek akcyzowy, handel, produkty biobójcze, bezpieczeństwo pracy, transport i logistyka.
Kontakt
Polska Izba Przemysłu Chemicznego
Prezes Zarządu: Wojciech Lubiewa-Wieleżyński
Ul. Śniadeckich 17, 00-654 Warszawa
Tel. +48 22 828 7506 do 07
e-mail: pipc@pipc.org.pl
www.pipc.org.pl