Premium RE Summit już za nami!

11 czerwca w hotelu Sheraton w Warszawie odbyła się konferencja Premium RE Summit organizowana przez Executive Club. Wydarzenie to zrzeszyło grono przedstawicieli polskich i  zagranicznych spółek, którzy debatowali podczas czterech paneli dyskusyjnych. Wśród tematów podejmowanych podczas wydarzenia były: rozwój powierzchni biurowych i magazynowych w Polsce, wyzwania stojące przed branżą handlu detalicznego oraz kierunki rozwoju rynku nieruchomości z perspektywy inwestora.

Szczyt otworzyło wystąpienie Katarzyny Włodek-Makos – Dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu m. st. Warszawy, która w swoim przemówieniu zwróciła szczególną uwagę na szeroką współpracę stolicy z inicjatywami wspierania rozwoju gospodarczego oraz z przedstawicielami biznesu. „Rozwój gospodarczy stolicy to siła lokalnych firm oraz ich kreatywnych managerów i pracowników. Warszawa pozostaje liderem na rynku inwestycyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej i widoczny jest stały napływ globalnych graczy, ale naszą ambicją jest konkurowanie z innymi, zachodnioeuropejskimi miastami na polu tworzenia otoczenia sprzyjającego inwestorom”– mówiła Dyrektor.

Rola nowych technologii w branży retail

Tematem drugiego panelu dyskusyjnego prowadzonego przez Grzegorza Furtaka – założyciela PricingLAB był rynek handlu detalicznego, rola Big Data oraz wielkopowierzchniowe obiekty handlowe i postępujący wpływ e-commerce na sektor handlowy. Paneliści podzielili się cennymi spostrzeżeniami oraz przedstawili prognozy na przyszłość. Rewolucja cyfrowa, której jesteśmy świadkami dostarcza branży retail ogromne możliwości dotyczące wykorzystania danych o potrzebach klienta. Wśród szans rozwoju wymienia się programy lojalnościowe, social media, systemy informatyczne czy też platformy dyskusji i kanały wymiany informacji. Sylwia Bilska – Dyrektor ds. konsumentów, Europa Centralna, Członek Zarządu Tesco zwróciła uwagę na fakt, że 50% Polaków kupuje w Internecie, jednak jest to ciągle za mały rynek aby traktować go jako główny kanał sprzedaży. Pozostali dyskutanci panelu, czyli Agnieszka Nowak – Dyrektor Generalny Galerii Północnej, Globe Trade Centre, Tomasz Szewczyk – Partner Zarządzający, Acteeum Central Europe, Przemysław Wierzbicki – Adwokat, KKLW Kurzyński Łyszyk Wierzbicki i Paulina Żur – Dyrektor Zarządzający, Katharsis Development wspólnie obstawali przy zdaniu, że nowe modele zakupowe klientów mają duży wpływ na galerie handlowe, oraz że e-commerce stymuluje rozwój tradycyjnych form handlu.

Nowoczesne biuro = większa efektywność pracy

W trzecim panelu moderowanym przez Tadeusza Bracha – zastępcę kanclerza SGH, udział wzięli: Joanna Blumert – Associate, Cushman & Wakefield, Michał Dobrowolski – Dyrektor Zarządzający, BREMA, Beata Osiecka – Prezes Zarządu, Kinnarps Polska, Ryszard Podgorski – Wiceprezes Zarządu, Konsalnet Security, Artur Pollak – Prezes Zarządu APA Group. Prelegenci poruszyli temat powierzchni biurowych a konkretnie obecnych trendów na rynku, efektywnego zarządzania biurem, optymalizacją jego kosztów, a także przedstawiali swoje wizje biur przyszłości. Podczas dyskusji padło kilka ciekawych liczb, m.in. efektywny czas pracy to jedynie 25% czasu spędzonego w biurze, a 80% pracowników chce zobaczyć swoje biuro, zanim podpiszą umowę. Dane te zdaniem panelistów oznaczają, iż nowoczesne biura muszą w dużym stopniu skupiać się na zapewnianiu pracownikom miejsca odpoczynku, które stymulowałoby ich kreatywność oraz efektywność. Uczestnicy panelu zgodnie doszli też do wniosku, że w tworzeniu biura przyszłości będą brali udział sami pracownicy.

Polski rynek magazynowy żyłą złota?

Moderatorem ostatniego panelu dyskusyjnego był prof. dr hab. Bogdan Klepacki – Kierownik Katedry Logistyki, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, który na wstępnie zaprosił do dyskusji następujących ekspertów: dr hab. Halina Brdulak, prof. nadzw. SGH – Katedra Zarządzania Międzynarodowego, Kolegium Gospodarki Światowej, Bartłomiej Czuba – Wicedyrektor Departamentu Finansowania Strukturalnego i Mezzanine, mBank, Robert Dobrzycki – Partner Zarządzający, ‎Panattoni Europe, Andrzej Kozłowski – Członek Zarządu, ROHLIG SUUS Logistics SA, Dr hab. Krzysztof Rutkowski Prof. SGH – Kierownik Katedry Logistyki, Joanna Sinkiewicz – Head of Industrial & Logistics Agency, Cushman & Wakefield. Dyskusja dotyczyła m.in. obecnej koniunktury na rynku powierzchni magazynowych, która jak wskazali prelegenci, jest bardzo korzystna. Jako jeden z głównych czynników takiego stanu rzeczy wymieniono bardzo prężnie rozwijający się rynek e-commerce. Ponadto debatowano nad ideą mobilnego magazynu, optymalizacją kosztów w branży logistycznej oraz nad przyszłością rynku magazynowego, którego dynamiczny rozwój według prelegentów dzieje się na naszych oczach poprzez automatyzację fabryk znaną m.in. z obiektów firmy Amazon.

Podsumowując, z pełnym przekonaniem możemy przyznać, iż konferencja zakończyła się pełnym sukcesem. Zarówno poziom merytoryczny jak i frekwencja na wydarzeniu stały na wysokim poziomie co zawsze daje nam największą satysfakcję. Jesteśmy przekonani, że inspirujące dyskusje, które wywiązały się w trakcie paneli oraz networkingowe konwersacje wniosły bezcenną wartość dodaną do przedsiębiorstw naszych klubowiczów.

 

Patroni Honorowi: Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Polska Izba Handlu, Polska Rada Centrów Handlowych, Polska Rada Facility Management, Polskie  Stowarzyszenie Zarządców Nieruchomości w Warszawie

Partnerzy Główni: Cushman & Wakefield, Panattoni Europe

Partnerzy Złoci: Canon Polska, Skanska
Partnerzy: APA GroupCFE Polska, Kinnarps Polska, Kancelaria KKLW Kurzyński, Łyszyk, WierzbickiKonsalnet Holding S.A.Lyreco Polska, Marvipol DevelopmentRobyg, Rohlig Suus Logistics S.A.Vivenge

Partner Wspierający: Wprost Nieruchomości

Patroni Medialni: Wprost, Polska The Times, Biznes na fali, Business&Prestige, Capital24.tv, Warsaw Business Journal, CEO.com.pl, e-biurowce, Flesz.news, Gazeta Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Investing.com, Inwestorzy.tv, Kariera w Finansach, Law Business Quality, Outsourcing Magazine, Polish Market, QBusiness, Real Estate Manager

Partner Strategiczny: Globe Trade Centre