Wielkie wyzwania przed polską wielką chemią

Pierwsze forum chemiczne zorganizowane pod egidą Executive Club spotkało się z niezwykle pozytywnym odzewem ze strony firm z branży, a także przedstawicieli najwyższego szczebla administracji rządowej. Być może wynika to z faktu, że konferencja pokazała w szerszym kontekście wyzwania rynkowe przed jakimi stanął polski przemysł chemiczny.

Przy czym chodziło tu nie tylko o nadchodzące połączenie pomiędzy Azotami Puławy i Tarnów (kolejność alfabetyczna), ale o to jakiego rodzaju zagrożenia są związane z ekspansją koncernów rosyjskich mających dostęp do dużo tańszego surowca, a jednocześnie oferującego podobną gamę produktową. Witold Szczypiński – Wiceprezes Zarządu Azotów Tarnów w wyczerpujący sposób przedstawił to zagadnienie widziane z perspektywy kierownictwa spółki.

Na pewno głównym punktem programu była wizja optymalizacji kosztów poprzez wejście w segment poszukiwań gazu łupkowego i energetyki jaką przedstawił minister Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski uzupełniona o mechanizm wspierania ambitnych, strategicznych ale opartych o realia rynkowe projektów pod hasłem „Inwestycje polskie”. Te dwa elementy mają z jednej strony pozwolić firmom chemicznych obniżyć koszty, a z drugiej strony być impulsem do rozwoju innowacyjności.

 

Wojciech Słowiński – Partner PwC Polska – przedstawił sytuację branży chemicznej w szerszym kontekście ekonomicznym, a zwłaszcza wpływ na obniżkę kosztów sektora rewolucji gazu łupkowego w USA. Wskazał zwłaszcza na globalne implikacje tego zjawiska.

Konferencję uzupełniły case studies, w trakcie których uczestnicy mogli zapoznać się m.in. ze szczegółami ostatniej emisji obligacji CIECH przedstawione przez Bartłomieja Dmitruka – Dyrektora Zarządzającego Departamentu Bankowości Inwestycyjnej i Korporacyjnej Espirito Santo Investment Bank, a także strategią inwestycyjną PERN zaprezentowaną przez prezesa spółki Marcina Moskalewicza z interesującym wątkiem objęcia sektora chemicznego pakietem produktów przy rozbudowie terminala naftowego w Gdańsku.

Na tym tle bardzo ciekawie zaprezentowali się przedstawiciele międzynarodowych potentatów chemicznych: Dirk Elvermann – Prezes Zarządu BASF Polska i Robert Stankiewicz – Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Dow Polska, którzy pokazali jak przez strategię wzmacniania innowacyjności budują swoją pozycję strategiczną na długie lata. Nacisk na ten element, a nie konkurowanie w segmencie podstawowych niskomarżowych produktów pozwala im patrzeć na rozszerzanie rynku z optymizmem, a nie z obawami.

Interesującym uzupełnieniem były opinie reprezentantów organizacji branżowych, firm chemicznych średniej wielkości, np. Jarosława Michniuka – Prezesa Zarządu Selena FM, a także firm współpracujących z koncernami chemicznymi, którzy pokazali w jaki sposób znajdują swoją niszę rynkową, a także w jaki sposób specjalizacja daje im przewagę nad innymi w dziedzinach, w których czują się absolutnymi ekspertami.
Przedstawiciele sektora finansowego, ubezpieczeniowego i prawnicy (Maciej Wolański – Dyrektor Zarządzający, Dyrektor Departamentu Global Finance Societe  Generale Corporate& Investment Banking, mec. Paweł Grześkowiak – Partner, Adwokat GideLoyretteNouel, Dariusz Tokarczuk – Partner Zarządzający, Radca Prawny GideLoyretteNouel, Leszek Niedałtowski – Wiceprezes Zarządu STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi) wskazywali na pakiet zagadnień związanych z finansowaniem inwestycji w branży chemicznej, wpływ obecnego prawodawstwa, oraz ryzyka związane zarówno z częścią inwestycyjną jak i bieżącym prowadzeniem biznesu.

Konkluzja naszej konferencji to optymizm i głębokie przekonanie, że branża chemiczna ma szansę być jednym z motorów polskiej gospodarki, który będzie silnym wsparciem dla innych sektorów przemysłu.

Udostępnij na swoim profilu