VIII edycja konferencji Executive Forum

8 lipca w hotelu Sheraton Grand Warsaw mieliśmy przyjemność zorganizować VIII edycję „Executive Forum”, którego hasłem przewodnim było: „Przedsiębiorczość – Ekspansja – Innowacja”. Program wydarzenia podzielony był na dwie części, pierwszą – merytoryczną, składającą się z 3 wystąpień i 3 paneli dyskusyjnych, oraz część wieczorną, którą stanowiła gala „European Leadership Awards”.

Konferencję zainaugurowało wystąpienie pierwszego gościa specjalnego, którym była Nancy Giordano – jedna z najlepszych futurystek na świecie i kuratorka TEDx w Austin. Tematem przewodnim prezentacji było przedsiębiorstwo przyszłości, a futurystka skupiła się na jego aspektach technologicznych, społecznych i ekologicznych. Nancy Giordano podkreśliła, że zmieniająca się bardzo dynamicznie technologia, rosnąca ilość informacji i zachodzące zmiany kulturowe wymagają od firm i ludzi wysokich zdolności adaptacyjnych. Z najnowszych danych wynika, że społeczeństwa polaryzują się ekonomicznie, pandemia zredefiniowała na nowo wiele biznesów, a naukowcy szacują, że w ciągu najbliższych 50 lat może wymrzeć 1/3 istniejących roślin i zwierząt na Ziemi. Należy zadać sobie pytanie: w jaki sposób będziemy musieli się dostosować, co przyniesie przyszłość i czego od nas będzie wymagać? Czy wkrótce sztuczna inteligencja zastąpi lekarzy pierwszego kontaktu? Odpowiedzi na te oraz wiele innych zagadnień znajdą Państwo, oglądając wystąpienie naszego Gościa Specjalnego pod tym linkiem.

Po niezwykle ciekawej wypowiedzi nadszedł czas na równie interesującą dyskusję panelową o przedsiębiorstwie przyszłości, którą moderował prof. Piotr Wachowiak – Prorektor ds. nauki i zarządzania w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W skład panelistów weszli: Robert Kasprzak – Dyrektor Zarządzający Pionem Zarządzania Produktami, Bank Gospodarstwa Krajowego; Łukasz Marcinkiewicz – Dyrektor Generalny LH Engineering i Rozwiązań dla Infrastruktury Lafarge w Polsce; Jacek Pawlak – Prezes, Toyota Motor Poland; prof. Piotr Płoszajski – Profesor w Katedrze Teorii Zarządzania, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie; Karolina Radziszewska – Wiceprezes ds. HR i Administracji w spółce biurowej Skanska w regionie CEE. Na pierwsze pytanie „Czy firma może nie myśleć tylko o zysku?” paneliści zgodnie odpowiedzieli, że firmy wręcz nie mogą myśleć wyłącznie o zysku. Podczas dyskusji stwierdzono, że przedsiębiorstwa kierujące się długookresową strategią, chcące zatrudniać najlepszych specjalistów i przyciągać świadomych klientów, przede wszystkim muszą w swojej strategii uwzględniać zrównoważony i odpowiedzialny rozwój, dlatego duża część zysku firm jest obecnie inwestowana w technologie przyjazne środowisku. Jedną z rozwojowych technologii są perowskity, które pokrywając warstwę budynku, pozwalają na jego samowystarczalną produkcję energii. Inną technologią przedsiębiorstwa przyszłości wspomnianą podczas panelu, jest zeroemisyjny napęd wodorowy. Dzięki dyskusji na ten temat dowiedzieliśmy się, że już teraz istnieją samochody napędzane wodorem, a w Polsce wkrótce powstaną stacje ładowania wodorem. Coraz częściej pojawiają się autobusy i pociągi na wodór, a na chwilę obecną trwają również intensywne prace nad samolotami, które do napędu wykorzystywałyby tę samą technologię. Na zakończenie podkreślono, że przedsiębiorstwo przyszłości to też ogromna otwartość na klientów i ich pomysły, przez co umożliwia się im współtworzenie strategii firmy. Konkluzją z panelu może być stwierdzenie, że większość firm ma już „w DNA” działanie w sposób przyjazny dla środowiska, a firma przyszłości jest eko.

Po pierwszym panelu przyszła kolej na następnego Gościa Specjalnego tegorocznej konferencji, którym był Peter Cochrane – Profesor University College London, guru doradztwa technologiczno-biznesowego dla rządów i organizacji na całym świecie. Prezentacja nosiła tytuł: „Rewolucja 4.0 jako klucz do zrównoważonego rozwoju”.

Autor wypowiedzi wielokrotnie zaznaczał, że nie ma czegoś takiego jak marnotrawstwo – są tylko źle wykorzystane zasoby. Nadmierna konsumpcja sprawa, że eksploatujemy półtora raza więcej surowców, niż planeta jest w stanie zapewnić. Mając świadomość, że zasoby naturalne są ograniczone, a wszelkie usprawniania i zwiększanie efektywności nie neutralizują negatywnego wpływu fabryk na środowisko, jedynie go spowalniając, należy podjąć odpowiednie działania. Peter Cochrane udowadniał, że Rewolucja 4.0 posiada wszystkie narzędzia, aby zapobiegać m.in. negatywnym efektom nadmiernej konsumpcji, a w efekcie ogromnego marnotrawstwa. Dobrym przykładem rozwoju w tym kierunku jest zestawienie starego silnika spalinowego i nowego silnika elektrycznego. Produkcja tego pierwszego jest skomplikowana i wymaga wielu komponentów, a jego wpływ na środowisko jest negatywny. W odpowiedzi na potrzebę ograniczenia emisji powstał silnik elektryczny – dużo prostszy w konstrukcji, można go wydrukować za pomocą drukarki 3D i jest zero emisyjny (o ile prąd do jego działania pochodzi z energii odnawialnej). W przemówieniu Gościa Specjalnego pojawia się dużo więcej przykładów oraz wizji przyszłości ze szczególnym uwzględnieniem IoT i kooperacji pomiędzy ludźmi i robotami, a całość dostępna jest pod tym linkiem.

Autorem trzeciego i ostatniego wystąpienia tego dnia był Artur Pollak, Prezes Zarządu APA Group. Wystąpienie zatytułowane było „Platforma Nazca. Polska odpowiedź na Industry 4.0” i dotyczyło Rewolucji 4.0 w przemyśle na każdym jej etapie. Przedstawione w prezentacji argumenty potwierdziły, że Rewolucja 4.0 niewątpliwie jest ogromną zmianą i należy nauczyć się nią zarządzać od samej jej koncepcji, poprzez powołanie niezależnego, dedykowanego zespołu, aż po samą implementację i jej efekty. Jakie narzędzia są niezbędne, aby taką zmianę wprowadzić, jak wyglądają etapy implementacji oraz jak zmierzyć jej efekty? Więcej na ten temat mogą się Państwo dowiedzieć pod tym linkiem.

 

Moderatorem drugiego panelu dyskusyjnego, zatytułowanego „Nowe modele biznesowe w dobie sztucznej inteligencji” był prof. Michał Kleiber – Wiceprezes Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk, Prezydent ECCOMAS. W panelu zasiadali: Sylwia Bilska – Dyrektor Generalna, Członek Zarządu Edenred Polska; Ireneusz Borowski – Country Manager, Dassault Systèmes; Mariusz Pełechaty – CEO KODA Bots i współzałożyciel Hexe Capital; Artur Pollak – Prezes Zarządu, APA Group. Jednym z głównych tematów dyskusji była praca zdalna, która, jako alternatywa pracy biurowej, powszechnie pojawiła się kilka miesięcy temu, w związku z pandemią koronawirusa. Początkowo to rozwiązanie było bardzo atrakcyjne zarówno dla pracowników, którzy mogli m.in. zaoszczędzić czas na dojazdach do pracy, jak i dla pracodawców, którzy mogli optymalizować koszty wynajmu biur. Wszyscy dyskutanci zgodzili się, iż z czasem okazało się, że potrzebujemy bodźców od innych osób. Okazuje się, że bez współczynnika kontaktu zanikają procesy społeczne, a w efekcie obniża się nasza empatia, relacyjność i kreatywność. Podsumowując, żaden z tych dwóch trybów pracy nie jest wystarczająco dobry i zdaniem panelistów najlepiej sprawdziłby się hybrydowy model pracy, który zapewne czeka nas już niebawem. Następnie pochylono się nad dyskusją na temat wyższości człowieka nad sztuczną inteligencją. Stwierdzono, że człowiek przede wszystkim bardzo szybko adaptuje się do zmian. Posiada też społeczne umiejętności takie jak kreatywność i empatia, których sztuczna inteligencja nie jest w stanie przyswoić, a które sprawiają, że pewne zawody i branże nie znikną. Jednak nie o to chodzi, aby wdrożyć sztuczną inteligencję, która zastąpiłaby człowieka, ale wykorzystać jej potencjał, aby usprawnić wiele procesów i tym samym odciążyć jednostkę ludzką przy wykonywanych zadaniach.

Po przerwie lunchowej nadszedł czas na ostatni panel dyskusyjny pt. „Droga ku ekspansji globalnej”. Moderatorem dyskusji był prof. Roman Sobiecki – Dziekan Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, a w skład panelu weszli: Zsolt Fekete – Prezes Zarządu, Algotech Polska; Przemysław Janiszewski – Wiceprezes Zarządu, Polimex Mostostal SA; Jacek Kostrzewa – Prezes Zarządu, Skotan SA; prof. Jerzy Pietrewicz – Kierownik Zakładu Analizy Rynków, Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoła Główna Handlowa w Warszawie; Grzegorz Słomkowski – Członek Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu SA. „Droga ku ekspansji globalnej nie jest usłana różami i nie jest też torem wyścigowym”, to stwierdzenie otworzyło dyskusję i pozwoliło stwierdzić, że z roku na rok polskie firmy dostrzegają coraz większą potrzebę ekspansji zagranicznej, jednak zanim to następuje niezbędne jest podjęcie kilku bardzo istotnych kroków. Ważne w tym wypadku jest dogłębne rozpoznanie rynku, staranne dobranie lokalnych partnerów, posiadanie zasobów ludzkich oraz zaplanowanie etapowości tego procesu – wszystko to pomoże pokonać bariery, które skutecznie mogą blokować ekspansję. Następnie stwierdzono, iż odmienność kulturowa, gospodarcza, a także administracyjna, znacząco wpływa na możliwości adaptacji oferty przedsiębiorstwa do rynku zagranicznego. Różnice języków, stereotypy na temat Polski, odmienne style komunikacji, zmuszają rodzime firmy do podjęcia szeregu działań na rzecz dostosowania produktów do potrzeb klientów innych narodowości. Aby pozostać konkurencyjnym, polskie przedsiębiorstwa musiały też poszerzyć ofertę i podnieść jakość. Według panelistów, niezależnie od objętej strategii ekspansji na nowe rynki, trzeba liczyć się z wieloma wyzwaniami, których nieuwzględnienie grozi porażką.

Po zakończeniu części merytorycznej przyszedł czas na wieczorną galę. Jej punktem kulminacyjnym było rozdanie statuetek „European Leadership Awards”. Nagrody te przyznawane są w celu uhonorowania najlepszych przedsiębiorstw, wybitnych menedżerów i liderów biznesu, którzy wdrażają najwyższe standardy przywództwa, wykazują wyjątkowe zaangażowanie w rozwój gospodarczy kraju, przestrzegają standardy etyczne w biznesie i zwracają szczególną uwagę na odpowiedzialne prowadzenie biznesu. Nominacje do nagród zostały wytypowane na podstawie wniosków Kapituły Konkursowej, a następnie jej członkowie, po burzliwych obradach, wyłonili zwycięzców w 7 kategoriach.

Laureaci „European Leadership Awards”:

INNOVATION OF THE YEAR

ML System

TECHNOLOGY LEADER

Dell Technologies

GLOBAL SUCCESS LEADER

Oknoplast

ECOLOGY LEADER    

Skanska

FAIR PLAY COMPANY OF THE YEAR

PGNiG

CEO OF THE YEAR

Jacek Pawlak – Prezes Zarządu, Toyota Motor Poland

VISIONARY ENTREPRENEUR

Leszek Gierszewski – Prezes Zarządu, Drutex

Wieczór zakończył się koncertem zespołu „Boogie Night” oraz bankietem networkingowym. Całość można obejrzeć pod tym linkiem.