Relacja z debaty Zrównoważone Budownictwo

2 grudnia 2021 roku w hotelu Regent w Warszawie odbyła się organizowana przez Executive Club debata poświęcona tematyce zrównoważonego budownictwa. Celem spotkania była merytoryczna dyskusja na temat odpowiedzialności względem użytkowników i środowiska naturalnego w sektorze budownictwa. Transmisję z wydarzenia można znaleźć na naszym kanale w serwisie Youtube.

Wydarzenie otworzyło wystąpienie gościa specjalnego, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Pana Piotra Uścińskiego. Mówił on o dużym znaczeniu rozwiązań ekologicznych  we współczesnym budownictwie. Podkreślił, że rząd stara się wspierać takie inicjatywy.

Po wystąpieniu nadszedł czas na prezentacje. Pan Robert Jacek Moritz, Prezes Zarządu ALTA S.A. mówił o potrzebie szerszego spojrzenia na temat zrównoważonego budownictwa oraz o rozważnym podchodzeniu do panujących trendów. Podkreślił, że zrównoważone inwestycje muszą być dostępne dla wszystkich niezależnie od sytuacji materialnej. To nie może być jedynie elitarne rozwiązanie.

Kolejną prezentację poprowadził Pan Adam Ambrozik, Dyrektor ds. Korporacyjnych  firmy VELUX Polska, który przedstawił uczestnikom debaty raport „Barometr Zdrowych Domów”. Zwrócił uwagę jak bardzo pandemia wpłynęła na podejście ludzi do ich sytuacji mieszkaniowej. W swojej prezentacji zaznaczył ,że Polacy są świadomi ekologicznie. Należy zastanowić się, jak tą świadomość przełożyć na praktykę.

Po prezentacji rozpoczął się panel dyskusyjny, który poprowadził Wiktor Piwkowski, Prezes Zarządu Fundacji Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. W dyskusji udział wzięli: Adam Ambrozik, Dyrektor ds. Korporacyjnych w VELUX Polska, Nicolas Depret, Prezes Zarządu w Eurovia Polska, Robert Jacek Moritz, Prezes Zarządu, ALTA S.A., Adam Targowski, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w spółce biurowej Skanska w regionie CEE, Bartosz Tokarski, Lider Praktyki Finansowej, EIB SA. Na początku poruszono kwestię zeroemisyjności oraz omówiono trendy w ekologicznym budownictwie. Prelegenci zastanawiali się czy circular economy zaadaptuje się w branży budowlanej. W dalszej części spotkania prelegenci zadali sobie pytanie, czy przy zastosowaniu „ zielonych” materiałów budowlanych można wciąż utrzymać przewagę konkurencyjną. Prelegenci zgodnie stwierdzili, że przekonanie iż ekologiczne rozwiązania są droższe jest krótkowzroczne. Często w dłuższej perspektywie takie rozwiązania okazują się bardziej opłacalne. W dalszej części spotkania uczestnicy zastanawiali się, jak minimalizować negatywny wpływ inwestycji na środowisko naturalne podczas wszystkich etapów projektu budowlanego. Ostatnim poruszonym tematem było postrzeganie ekologicznych inwestycji przez rynek ubezpieczeniowy.

Patroni Honorowi:
IFMA Polska
Polska Izba Inżynierów Budownictwa
Polski Związek Pracodawców Budownictwa

Partner Strategiczny:
Velux Polska

Partner Główny:
Eurovia Polska SA

 

Partnerzy:
ALTA SA, Budimex SA, EIB SA, Górażdże Cement SA, Kajima Poland, MAAT4

Udostępnij na swoim profilu